Kontynuujemy podróż po gminach z programem Działaj Lokalnie
Zajęcia z cyklu "Z anatomią człowieka na Ty!" prowadzone w ramach programu Działaj Lokalnie zawitały do Szczecinka. Wykład jednego z naszych członków, fizjoterapeuty Wojciecha Jakimca odbył się we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Szczecinku. Zajęcia dotyczyły bardzo powszechnego zjawiska, jakim jest drętwienie dłoni, które w języku medycznym określa się jako parestezje. Jak zaznacza prelegent:
Każdy w ciągu swojego życia doświadcza drętwienia różnych części ciała z uwagi na to, że układ nerwowy może być zajęty w przebiegu bardzo wielu różnych chorób.
Jakie mogą być przyczyny parestezji?
U podstaw związanych z drętwieniem dłoni może leżeć bardzo wiele schorzeń. Mogą to być choroby neurologiczne, patologie narządów wewnętrznych, czy schorzenia ortopedyczne. Wśród przyczyn można wymienić m.in.
- urazy nerwów obwodowych,
- cukrzycę,
- chorobę niedokrwienną serca,
- dyskopatię,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zatrucie toksynami,
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa,
- uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
- stwardnienie rozsiane,
- nowotwory
- odmrożenia,
- niedoczynność tarczycy,
- zakażenie półpaścem,
- miażdżycę,
- niedotlenienie mózgu,
- oraz wiele innych.
Do kogo skierowane są wykłady?
Z wykładów prowadzonych przez Wojciecha dowiemy się jakie są przyczyny parestezji, poznamy także sposoby na poradzenie sobie z ich objawami. Zajęcia w formie otwartych wykładów skierowane są w szczególności do osób uprawiających sport, seniorów, osób cierpiących na problemy związane z kręgosłupem, kobiet w ciąży, osób w bólu, a także wszystkich, którzy odczuwają dolegliwości związane z drętwieniem dłoni. Mile widziani są również wszyscy zainteresowani. Do tej pory odwiedziliśmy gminę Borne Sulinowo, Biały Bór, Szczecinek oraz Grzmiąca. Na horyzoncie pozostała zatem gmina Barwice. W pierwotnej wersji zajęcia kierowane były jedynie do uczniów szkół średnich. Jednakże z uwagi na duże zainteresowanie organizatorzy zadecydowali o rozszerzeniu działalności i poszerzeniu jej o wykłady otwarte kierowane do różnych grup społecznych.
Bezpłatne zajęcia z anatomii dla uczniów szkół średnich
Zajęcia dla młodzieży mają charakter cykliczny i odbywają się w każdy czwartek między godz. 17:00 i 18:00. W czasie ich trwania uczniowie mają możliwość poznania anatomii i biomechaniki kończyny górnej. W ramach zajęć uczestnicy spotykają się zarówno z teorią, jak i praktyką. Uczniowie nabywają wiadomości z zakresu:
- budowy kości i stawów,
- przebiegu i funkcji więzadeł,
- położenia i funkcji mięśni,
- przebiegu naczyń i nerwów,
- mechaniki działania stawów kończyny górnej.
W czasie zajęć praktycznych młodzież uczy się odnajdywania i identyfikowania na kościach kończyny górnej miejsc, w których przyczepiają się więzadła, mięśnie oraz przebiegają nerwy i naczynia. Nazewnictwo anatomiczne podawane jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uczniowie cyklicznie powtarzają przerobiony materiał w celu utrwalenia nabytych wiadomości. Zajęcia są doskonałą formą przygotowania uczniów szkół średnich do podjęcia w przyszłości nauki na kierunkach medycznych. Inicjatorem zajęć są członkowie Porozumienia Samorządowego Powiatu Szczecineckiego. Wśród organizatorów i pomysłodawców należy wymienić: Wojciecha Jakimca, Radosława Wąsa oraz Beatę Piątkiewicz.
Wideorelacja z ostatniego wydarzenia dostępna jest na kanale youtube portalu Gryf.tv.